Brigáda snů? S tímto návodem na životopis ji získáš!
- Kontaktní údaje: Ujisti se, že jsou aktuální a správné.
- Vzdělání a kurzy: Vyzdvihni, co jsi se naučil/a a co se ti bude hodit.
- Dovednosti a znalosti: Jazyky, počítačové znalosti, řidičák...
- Zájmy a koníčky: Ukaž, že jsi aktivní a máš co nabídnout.
- Motivace: Proč chceš zrovna tuto brigádu?
- Dostupnost: Kdy můžeš pracovat a na jak dlouho?
- Stručnost a přehlednost: Nikdo nechce číst romány.
- Klíčová slova: Použij slova z inzerátu, ať si tě všimnou.
- Pravdivost: Nelži o svých schopnostech, prokouknou to.
- Kontrola chyb: Požádej někoho o korekturu.
- Přizpůsobení: Uprav životopis pro každou brigádu.
- Fotografie: Použij reprezentativní fotku (nemusí být nutně formální).
- Formát: PDF je nejlepší volbou.
Kontaktní údaje: Ujisti se, že jsou aktuální a správné.
Tvoje kontaktní údaje jsou klíčem k tomu, aby se ti potenciální brigádník mohl ozvat a pozvat tě na pohovor. Ujisti se proto, že jsou aktuální a správné. Uveď telefonní číslo, na kterém jsi nejlépe dostupný/á a emailovou adresu, kterou pravidelně kontroluješ. Pokud máš, přidej i odkaz na svůj profesní profil na síti, kde firmy hledají brigádníky. Zaměstnavatelé ocení, když jim poskytneš více možností, jak tě kontaktovat. Nezapomeň, že tvůj životopis je tvou vizitkou a prvním krokem k získání vysněné brigády!
Vzdělání a kurzy: Vyzdvihni, co jsi se naučil/a a co se ti bude hodit.
V této části životopisu se nebojte pochlubit svými znalostmi a dovednostmi! Zaměstnavatelé chtějí vědět, co umíte a jak jim můžete být prospěšní. Zmiňte kurzy, školení, workshopy, ale klidně i online kurzy, které jste absolvovali a které se vztahují k brigádě, o kterou se ucházíte. Například pokud se hlásíte na brigádu v kavárně a absolvovali jste baristický kurz, určitě to uveďte. Nebo pokud máte certifikát z pokladního systému a hledáte brigádu v obchodě, bude to pro zaměstnavatele důležitá informace. Nezapomeňte zmínit i znalosti jazyků, ty se hodí téměř v každé práci. Pokud jste se účastnili školních projektů nebo soutěží, které prokazují vaše schopnosti, určitě o nich napište. Zaměstnavatelé ocení vaši iniciativu a chuť se učit novým věcem. Pamatujte, že i zdánlivě drobné znalosti a dovednosti se můžou hodit a pomohou vám získat vysněnou brigádu.
Dovednosti a znalosti: Jazyky, počítačové znalosti, řidičák...
V této sekci se nebojte pochlubit svými jazykovými znalostmi. Uvádějte je srozumitelně - například "angličtina - pokročilý" nebo "němčina - komunikativní úroveň". Nezapomeňte zmínit i certifikáty, pokud je máte. Dále uveďte své počítačové dovednosti. Zde buďte specifičtí - nestačí napsat "znalost práce s PC". Místo toho uveďte konkrétní programy a aplikace, které ovládáte, například "Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint), Google Workspace". Pokud máte zkušenosti s grafickými programy, úpravou videí nebo webovými stránkami, rozhodně je uveďte. Zaměstnavatelé ocení, pokud máte další dovednosti relevantní k dané brigádě. Řidičský průkaz je velkou výhodou u mnoha pozic, proto ho nezapomeňte zmínit. Stejně tak uveďte, pokud máte zkušenosti s obsluhou pokladny, manipulací se zbožím nebo zákaznickým servisem. Pamatujte, že i zdánlivě drobné dovednosti mohou být pro danou brigádu klíčové a pomohou vám vyniknout mezi ostatními uchazeči.
Zájmy a koníčky: Ukaž, že jsi aktivní a máš co nabídnout.
Tato sekce tvého životopisu je skvělou příležitostí ukázat, že jsi aktivní a máš široké spektrum zájmů. Zaměstnavatelé rádi vidí, že jejich potenciální brigádníci mají bohatý život i mimo školu nebo práci. Neboj se zmínit sporty, které děláš, umělecké aktivity, kterým se věnuješ, nebo dobrovolnictví, které tě baví. Pokud jsi například kapitánem fotbalového týmu, napiš to! Je to skvělý příklad tvých vůdčích schopností a týmového ducha. Baví tě fotografování? Zmínka o tvém koníčku může vést k zajímavým tématům k hovoru během pohovoru. Pamatuj, že i zdánlivě obyčejné zájmy, jako je čtení nebo vaření, můžou vypovídat o tvých kvalitách – například o tvé trpělivosti, kreativitě nebo smyslu pro detail.
Motivace: Proč chceš zrovna tuto brigádu?
Tato sekce tvého životopisu je klíčová, protože odpovídá na otázku, proč by si tě firma měla vybrat. Zaměstnavatelé chtějí vidět nadšení a motivaci! Místo obecných frází se zaměř na konkrétní aspekty brigády, které tě zaujaly a jak se shodují s tvými cíli. Zmiň, co se chceš naučit, jaké dovednosti si chceš osvojit a jak ti tato zkušenost pomůže v budoucnu. Možná tě láká práce s lidmi, rozvoj komunikačních schopností nebo získání praxe v oboru, o který se zajímáš. Ukaž, že jsi aktivní a ochotný učit se novým věcem! Třeba se ucházíš o brigádu v kavárně a baví tě komunikace s lidmi – napiš to! Nebo tě láká IT a chceš získat praxi v oboru – zmíň svůj zájem o technologie a touhu učit se od zkušenějších kolegů. Upřímnost a nadšení jsou klíčem k úspěchu! Pamatuj, že dobře napsaná motivace v životopisu zvyšuje tvé šance na získání brigády.
Dostupnost: Kdy můžeš pracovat a na jak dlouho?
Tato sekce tvého životopisu je klíčová pro potenciálního brigádníka, protože mu jasně ukáže, kdy se na tebe může spolehnout. Buď co nejvíce konkrétní a uveď dny a hodiny, kdy jsi k dispozici. Pokud máš flexibilní rozvrh, neboj se to zmínit! Zaměstnavatelé ocení tvou ochotu přizpůsobit se. Můžeš napsat například: "Jsem k dispozici každý všední den odpoledne a o víkendech." Nebo: "Můj rozvrh na semestr je nabitý, ale po 15. hodině jsem volný jako pták!". Nezapomeň také uvést, jak dlouho plánuješ brigádu vykonávat. Chceš pracovat jen přes léto, nebo hledáš dlouhodobější spolupráci? Tato informace pomůže zaměstnavateli zjistit, zda jsi pro něj ten pravý kandidát. Pamatuj, upřímnost a otevřenost se vyplácí!
Stručnost a přehlednost: Nikdo nechce číst romány.
Pamatujte, že životopis není román! Zaměstnavatelé nemají čas číst sáhodlouhé texty o vašem životě. Stručnost a přehlednost jsou klíčem k úspěchu. Zaměřte se na to nejdůležitější - vaše dovednosti a zkušenosti relevantní pro danou brigádu. Myslete jako personalista: co by ho na vašem profilu zaujalo? Zkuste svůj životopis shrnout na jednu stránku, maximálně dvě. Používejte krátké věty a odrážky, aby byl text snadno čitelný. Nebojte se vyzdvihnout své úspěchy - třeba jste v minulé brigádě překonali očekávání nebo se naučili něco nového. Zaměstnavatelé milují iniciativu a chuť učit se! Pamatujte, že i zdánlivě malá zkušenost může být cenná, pokud ji umíte správně prodat. Inspirujte se vzory životopisů, ale zachovejte si svůj vlastní styl.
Klíčová slova: Použij slova z inzerátu, ať si tě všimnou.
Klíčová slova: Použij slova z inzerátu, ať si tě všimnou. Přesně tak! Představ si, že hledáš brigádu a narazíš na inzerát, který ti sedí jako ulitý. Co uděláš? Samozřejmě, že se přihlásíš! A jak nejlépe zaujmout personalistu hned na první pohled? Tím, že ve svém životopise použiješ stejná klíčová slova, která jsou uvedena v inzerátu.
Vlastnost | Životopis na brigádu | Profesionální životopis |
---|---|---|
Délka | Maximálně 1 strana A4 | 1-2 strany A4 |
Zaměření | Na specifické dovednosti relevantní pro brigádu | Na profesní historii a dosažené cíle |
Pracovní zkušenosti | Mohou zahrnovat i neplacené zkušenosti a dobrovolnictví | Zaměřené na relevantní pracovní pozice |
Jazyk | Jednoduchý a srozumitelný | Formální a profesionální |
Zaměstnavatelé často používají speciální programy, které automaticky prohledávají životopisy a vybírají ty, jež obsahují relevantní klíčová slova. Použitím stejných slov dáváš jasně najevo, že jsi schopen pochopit požadavky dané pozice a že tvé dovednosti a zkušenosti odpovídají tomu, co firma hledá. Tím se tvá šance na pozvání na pohovor značně zvyšují!
Neboj se proto projít inzerát slovo od slova a vytáhnout si z něj všechna důležitá klíčová slova. Mohou to být specifické znalosti, programy, s nimiž jsi pracoval, nebo třeba osobnostní rysy, které jsou pro danou pozici klíčové. Věř, že tato zdánlivá drobnost může být rozhodujícím faktorem, který tě posune o krok blíž k vysněné brigádě.
Pravdivost: Nelži o svých schopnostech, prokouknou to.
V dnešní době je lákavé přikrášlit si životopis, abyste zaujali potenciálního zaměstnavatele. Pamatujte ale na to, že upřímnost je na prvním místě. Nepřikrášlujte si své dovednosti ani zkušenosti. Zaměstnavatelé si vaše znalosti ověří, ať už během pohovoru, nebo zkušební doby. Pokud se ukáže, že jste si vymýšleli, ztratíte důvěru a pravděpodobně i šanci na brigádu. Místo toho se zaměřte na své silné stránky a dovednosti, které skutečně máte. I když nemáte mnoho zkušeností, zdůrazněte svou ochotu učit se novým věcem a pracovat na sobě. Zaměstnavatelé ocení upřímnost a nadšení. Nezapomeňte, že i zdánlivě malá brigáda vám může přinést cenné zkušenosti a kontakty do budoucna. Buďte sami sebou, prezentujte své skutečné schopnosti a uspějete!
Kontrola chyb: Požádej někoho o korekturu.
Sdílet svůj životopis s někým dalším před odesláním je vždycky dobrý nápad. Čerstvý pár očí může odhalit chyby, které jste sami přehlédli, ať už se jedná o překlepy, gramatické chyby nebo stylistické nedostatky. Požádejte kamaráda, člena rodiny nebo kariérního poradce, aby si váš životopis prošli a poskytli vám zpětnou vazbu. Zaměřte se na to, zda je váš životopis srozumitelný, zda vyzdvihuje vaše relevantní dovednosti a zkušenosti a zda působí profesionálně. Nebojte se požádat o pomoc – konstruktivní kritika vám může pomoci získat vysněnou brigádu! Pamatujte, že i malé chyby mohou ovlivnit první dojem, který na potenciálního zaměstnavatele uděláte.
Přizpůsobení: Uprav životopis pro každou brigádu.
Tvorba životopisu pro brigádu není o tom, abyste měli jeden univerzální dokument, který rozesíláte na všechny strany. Zaměstnavatelé ocení, když uvidí, že jste si dali tu práci a životopis upravili tak, aby odpovídal jejich požadavkům a náplni práce. Zamyslete se nad tím, co je pro danou brigádu klíčové a co by potenciálního zaměstnavatele mohlo zaujmout. Pokud se hlásíte na pozici barmana a máte zkušenosti z letního baru, určitě to uveďte. Nebojte se zdůraznit své silné stránky a dovednosti, které by se vám mohly hodit. Přizpůsobení životopisu je investicí, která se vám vyplatí. Ukážete tím zájem o danou pozici a motivaci k práci. A kdo ví, třeba právě díky tomu zaujmete a získáte brigádu snů!
Fotografie: Použij reprezentativní fotku (nemusí být nutně formální).
Tvá fotka v životopise na brigádu nemusí být upjatá a nudná jako z občanky. Naopak! Použij fotku, která tě vystihuje a ukáže tvou osobnost. Brigády jsou často o kontaktu s lidmi a pozitivní energie je vždycky plus. Usmívej se, buď sám sebou a z fotky bude cítit tvé nadšení. Představ si, že hledáš brigádu v kavárně. Fotka, kde se usmíváš s šálkem kávy v ruce, ti určitě přidá body. Neboj se ukázat, kdo jsi, a vyber fotku, která ti dodá sebevědomí. Pamatuj, že tvůj životopis je tvá vizitka a fotka je první věc, kterou personalista uvidí. Udělej dobrý první dojem!
Formát: PDF je nejlepší volbou.
Při tvorbě životopisu na brigádu, obzvlášť pokud se jedná o váš první životopis, je důležité zvolit formát, který bude působit profesionálně a usnadní personalistovi jeho přečtení. Formát PDF se stává čím dál častější volbou a není divu - nabízí mnoho výhod. Především si můžete být jisti, že váš životopis bude vypadat přesně tak, jak jste ho navrhli, bez ohledu na to, na jakém počítači nebo operačním systému ho personalista otevře. Zachová se formátování, font písma i grafické prvky, což je u jiných formátů, jako je například DOCX, obtížně zaručitelné. Navíc PDF soubory jsou kompaktní a snadno se odesílají e-mailem. Volbou PDF formátu tak dáváte najevo, že vám na prezentaci záleží a že jste pečliví, což jsou vlastnosti, které personalisté u brigádníků oceňují.
Publikováno: 28. 11. 2024
Kategorie: podnikání