Dovolená DPP: Máte na ni nárok?
DPP a dovolená: Jde to dohromady?
Spojení dohody o provedení práce (DPP) a dovolené může na první pohled působit komplikovaně. Na rozdíl od klasického pracovního poměru, kde je dovolená jasně daná zákoníkem práce, u DPP se postupuje trochu jinak. Nárok na dovolenou u DPP nevzniká automaticky, ale je potřeba si ho sjednat v dohodě. Pokud si tedy chcete užít dovolenou i při práci na DPP, je důležité myslet na to už při sjednávání podmínek dohody. Nezapomeňte si s zaměstnavatelem jasně domluvit, zda a kolik dní dovolené budete mít k dispozici. Dovolená se u DPP nezapočítává do odpracované doby, a proto se nepromítá ani do výpočtu případné odstupného.
Nárok na dovolenou u DPP
U dohody o provedení práce (DPP) je situace s dovolenou trochu jiná než u klasického pracovního poměru. Zaměstnanec pracující na DPP nemá ze zákona nárok na placenou dovolenou. Nicméně, možnost čerpání dovolené a její případné proplacení si může dohodnout se zaměstnavatelem v rámci DPP nebo v jiné písemné dohodě. Pokud se na tom obě strany dohodnou, může zaměstnanec čerpat dovolenou a zaměstnavatel mu ji proplatí. Výše a podmínky proplacení dovolené se řídí dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Je důležité si uvědomit, že pokud není v DPP nebo jiné písemné dohodě o dovolené nic uvedeno, zaměstnanec na ni nemá nárok.
Výpočet dovolené u DPP
Výpočet dovolené u dohody o provedení práce (DPP) se liší od klasického pracovního poměru. Zaměstnanec pracující na DPP nemá nárok na dovolenou ve dnech, ale na dovolenou v hodinách. Tato dovolená se mu načítá za každou odpracovanou hodinu a její výše činí minimálně 8 % z odpracované doby, ne však více než 12 dní za kalendářní rok. Pro výpočet dovolené u DPP je tedy klíčové znát odpracovanou dobu a hodinovou sazbu.
Evidence odpracované doby
U dohody o provedení práce je důležité si uvědomit, že nárok na dovolenou nevzniká za odpracované dny, ale za odpracované hodiny. Zákoník práce stanovuje, že za každých 21 odpracovaných hodin náleží zaměstnanci na DPP 1/12 dovolené. Pokud tedy například pracujete na DPP s úvazkem 20 hodin týdně, budete mít nárok na poměrnou část dovolené. Je důležité vést přesnou evidenci odpracované doby, a to jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Tato evidence slouží jako podklad pro výpočet dovolené a pro případné kontroly ze strany inspektorátu práce. V případě sporu o dovolenou je evidence odpracované doby klíčovým důkazem. Pro obě strany je tedy výhodné vést evidenci přehledně a systematicky. Existuje mnoho způsobů, jak evidenci vést. Můžete využít papírovou formu, ale v dnešní době je jednodušší a efektivnější využít elektronické systémy.
Propustit zaměstnance na DPP
Zaměstnanec pracující na základě dohody o provedení práce (DPP) nemá ze zákona nárok na dovolenou, tak jak ho známe u klasického pracovního poměru. I přesto, že nevzniká nárok na dovolenou v podobě placeného volna, má zaměstnanec na DPP nárok na finanční kompenzaci za nevyčerpanou dovolenou. Tento nárok vzniká v případě ukončení DPP a počítá se jako poměrná část z celkové výše odměny za práci, kterou by zaměstnanec obdržel, kdyby čerpal dovolenou. Výpočet nároku na „dovolenou“ u DPP se řídí zákoníkem práce a odvíjí se od počtu odpracovaných dnů a výše odměny. Pro obě strany dohody je tak výhodné mít jasně stanovené podmínky ukončení DPP a výpočtu případné kompenzace, aby se předešlo případným nedorozuměním.
Dovolená a ukončení DPP
U dohody o provedení práce (DPP) se s dovolenou setkáváme trochu jinak než u klasického pracovního poměru. Zaměstnanec pracující na DPP nemá ze zákona nárok na placenou dovolenou. To ale neznamená, že si nemůže vzít volno. Pokud si chce "dovolenou" u DPP užít, je potřeba se domluvit s zaměstnavatelem. Ten může vyjít vstříc a proplatit dny volna, nicméně z hlediska zákona to není povinen.
Existuje možnost, jak si i při práci na DPP zajistit finanční kompenzaci za dny volna. Místo mzdy za odpracované hodiny si se zaměstnavatelem můžete domluvit hodinovou sazbu, která už v sobě zahrnuje i peníze za dovolenou. Je to obvyklé u sezónních prací nebo krátkodobých projektů. Vždy je ale potřeba mít vše písemně ošetřené v dohodě o provedení práce.
Náhrada mzdy za dovolenou
Zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce (DPP) nemají ze zákona nárok na dovolenou, a proto jim nevzniká ani nárok na náhradu mzdy za dovolenou. Tento typ dohody je určen pro krátkodobé a příležitostné práce, u kterých se nepředpokládá čerpání dovolené. Zaměstnanec pracující na DPP si může s zaměstnavatelem dohodnout poskytnutí volna v rámci dohody, avšak za toto volno mu nevzniká nárok na mzdu. Pro dlouhodobější pracovní poměr je vhodnější zvolit jiný typ smluvního vztahu, například pracovní poměr na dobu neurčitou nebo určitou, kde již nárok na dovolenou a náhradu mzdy za dovolenou vzniká.
Vlastnost | Dohoda o provedení práce (DPP) | Hlavní pracovní poměr (HPP) |
---|---|---|
Nárok na dovolenou | Ano, poměrně | Ano |
Výpočet dovolené | 1/12 za každých 21 odpracovaných dnů | 2 týdny za rok (u některých zaměstnavatelů i více) |
Proplácení dovolené | Ano, v rámci odměny za práci | Ano, v plné výši mzdy |
Praktický příklad výpočtu
Představme si paní Janu, která pracuje na dohodu o provedení práce (DPP) a její hrubá měsíční mzda činí 8 000 Kč. Jana u zaměstnavatele pracuje již 3 roky. Nárok na dovolenou u DPP vzniká splněním zákonných podmínek, a to odpracováním alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Vzhledem k tomu, že Jana pracuje u zaměstnavatele již 3 roky, nárok na dovolenou jí vzniká. Výše dovolené se u DPP počítá poměrně. Za každý odpracovaný den, kdy Jana odpracuje alespoň 8 hodin, jí náleží 1/52 z roční výměry dovolené. V případě Jany, která má nárok na 4 týdny dovolené (20 dní), to znamená, že za každý odpracovaný den jí náleží 0,38 dne dovolené (20 dní / 52 týdnů). Pokud Jana v daném roce odpracovala 100 dní, náleží jí 38 dní dovolené (100 dní 0,38 dne/den). Důležité je zmínit, že dovolená se u DPP nezaokrouhluje na celé hodiny ani dny.
Dovolená na DPP? To je jako ananas na pizze - zákon to sice nezakazuje, ale stejně je to proti přírodě.
Jaromír Procházka
Shrnutí: Dovolená na DPP jednoduše
Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbená forma krátkodobé výdělečné činnosti. Co se ale stane, když si během ní chcete vzít dovolenou? Máte na ni vůbec nárok? Odpověď je ano, i na DPP vám nárok na dovolenou vzniká, i když se počítá trochu jinak než u klasického pracovního poměru. Zatímco u běžného zaměstnání máte nárok na dva až pět týdnů dovolené, u DPP se dovolená počítá v poměru k odpracované době. Za každých 18 odpracovaných dnů vám náleží 0,417 dne dovolené. Pokud tedy odpracujete na DPP například 36 dní, budete mít nárok na jeden den dovolené. Důležité je pamatovat, že dovolená na DPP se nezaokrouhluje nahoru. Nárok na dovolenou vám vzniká až po odpracování alespoň 18 dnů v daném kalendářním roce u jednoho zaměstnavatele.
Publikováno: 22. 11. 2024
Kategorie: právo